Header Background Pattern
Header Shadow
Header Background
    coastal alabama-north bevill state bishop state calhoun central albama chattahoochee valley enterprise state coastal alabama-south gadsden state coastal alabama-east jefferson state lawson state l.b.wallace marion military northeast albama shelton state snead state southern union wallace state dothan wallacestate wccs
 

A record number of ACCC STUDENT-athletes earn NJCAA Academic honors

A record number of ACCC STUDENT-athletes earn NJCAA Academic honors

A record number 287 student-athletes from the ACCC have been awarded NJCAA honors for their academic achievement.

Below is a listing of the three NJCAA Academic Student-Athlete Awards with the qualifying grade-point average for each honor:

First Team: 4.00 GPA
Second Team: 3.80-3.99 GPA
Third Team: 3.60-3.79 GPA

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Name                                    College                                            Sport                                            Award Type

Rev Lizbeth Alcantara

Bishop State CC

Golf

First Team

Richard Colson

Bishop State CC

Baseball

Second Team

Kaley Patteson

Bishop State CC

Softball

Second Team

Courtney Jordan

Bishop State CC

Basketball

Third Team

Jonathan Coleman

Calhoun CC

Baseball

First Team

John Komara III

Calhoun CC

Golf

First Team

Sydnee Uhlman

Calhoun CC

Softball

First Team

Charles Crane

Calhoun CC

Baseball

Second Team

Jamison Stennis

Calhoun CC

Baseball

Second Team

Baleigh Robertson

Calhoun CC

Softball

Second Team

Breeann Biddle

Calhoun CC

Softball

Second Team

Dakota McCurley

Calhoun CC

Softball

Second Team

Makaila Aday

Calhoun CC

Softball

Second Team

Mallorie Davis

Calhoun CC

Softball

Second Team

Shayla Carroll

Calhoun CC

Softball

Second Team

Colin Chamblin

Calhoun CC

Baseball

Third Team

Larry Meisner, Jr.

Calhoun CC

Baseball

Third Team

Trey Poteet

Calhoun CC

Golf

Third Team

Demarie Corley

Calhoun CC

Softball

Third Team

McKenna Rose

Calhoun CC

Softball

Third Team

Ashton Fielding

Central Alabama CC

Softball

First Team

Joshua Decker

Central Alabama CC

Baseball

Second Team

Carter Henley

Central Alabama CC

Golf

Second Team

Jack Poole

Central Alabama CC

Golf

Second Team

Loren Bishop

Central Alabama CC

Softball

Second Team

Paige King

Central Alabama CC

Softball

Second Team

Morgan Bishop

Central Alabama CC

Tennis

Second Team

Clark Kinard

Central Alabama CC

Baseball

Third Team

Emilio Morales-Bello

Central Alabama CC

Baseball

Third Team

Griffin Fenn

Central Alabama CC

Baseball

Third Team

Harrison Fant

Central Alabama CC

Baseball

Third Team

Courtney Ray

Central Alabama CC

Softball

Third Team

Payton Fielding

Central Alabama CC

Softball

Third Team

Taylor Phillips

Central Alabama CC

Softball

Third Team

Ashley Coots

Central Alabama CC

Tennis

Third Team

Johnathan Lee

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Second Team

Josiah Taylor

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Second Team

Erin Williams

Chattahoochee Valley CC

Softball

Second Team

Rebekah Hobson

Chattahoochee Valley CC

Softball

Second Team

Andrew Greckel

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Chase Patrick

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Davis Schwartz

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Jack Lipson

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Rankin Woley

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Tre Kirklin III

Chattahoochee Valley CC

Baseball

Third Team

Jordyn Gurley

Chattahoochee Valley CC

Softball

Third Team

Savannah Bussey

Chattahoochee Valley CC

Softball

Third Team

Sydney Daugherty

Chattahoochee Valley CC

Softball

Third Team

Tatum Jones

Chattahoochee Valley CC

Softball

Third Team

Austin Wojick

Chattahoochee Valley CC

 

Third Team

Brandon Moseley

Chattahoochee Valley CC

 

Third Team

Ashley Black

Coastal Alabama CC - East

Volleyball

First Team

Meagin Farmer

Coastal Alabama CC - East

Volleyball

First Team

Vance Whitehead

Coastal Alabama CC - East

Baseball

Second Team

Brandon Rembert

Coastal Alabama CC - East

Baseball

Third Team

Hayden Wright

Coastal Alabama CC - East

Baseball

Third Team

Melanie Smith

Coastal Alabama CC - East

Softball

Third Team

Lake Higdon

Coastal Alabama CC - North

Baseball

First Team

Charlisa Wellington

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Second Team

Destiny Simpson

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Second Team

Keenan Oas

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Second Team

Mallory Peak

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Second Team

John Rowell

Coastal Alabama CC - North

Baseball

Third Team

Lane Powell

Coastal Alabama CC - North

Baseball

Third Team

Eleana Daniels

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Third Team

Makayla Shoots

Coastal Alabama CC - North

Basketball

Third Team

Jessica Blackwell

Coastal Alabama CC - North

Softball

Third Team

Justin Dunnam

Coastal Alabama CC - South

Baseball

First Team

Josie Hawkins

Coastal Alabama CC - South

Softball

First Team

Meagan Freeman

Coastal Alabama CC - South

Softball

First Team

Nathan Walton

Coastal Alabama CC - South

Tennis

First Team

Thomas Shaw

Coastal Alabama CC - South

Tennis

First Team

Patrick Ortelpp

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Second Team

Jacob Champion

Coastal Alabama CC - South

Basketball

Second Team

Krysta Wright

Coastal Alabama CC - South

Basketball

Second Team

Robert Osborn

Coastal Alabama CC - South

Tennis

Second Team

Evan Robertson

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Third Team

James Sellers

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Third Team

James Thompson

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Third Team

Parker Baynes

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Third Team

Samuel Harris

Coastal Alabama CC - South

Baseball

Third Team

Zachary Varnum

Coastal Alabama CC - South

Basketball

Third Team

Kristin Quina

Coastal Alabama CC - South

Softball

Third Team

Savannah Rowell

Coastal Alabama CC - South

Softball

Third Team

Jon Beadlescomb

Coastal Alabama CC - South

Tennis

Third Team

Margo Magee

Coastal Alabama CC - South

Tennis

Third Team

Sandy Bonucchi

Coastal Alabama CC - South

Tennis

Third Team

Dane Grounds

Enterprise State CC

Baseball

First Team

Doroteya Jackson

Enterprise State CC

Basketball

Second Team

Robert Deloney

Enterprise State CC

Baseball

Third Team

Emily Cronk

Enterprise State CC

Softball

Third Team

Haviland Croom

Enterprise State CC

Softball

Third Team

Elijah Graham

Gadsden State CC

Basketball

First Team

Alexander Booxer

Gadsden State CC

Tennis

First Team

Joel Wester

Gadsden State CC

Tennis

First Team

Alexis Rich

Gadsden State CC

Volleyball

First Team

Savannah Beck

Gadsden State CC

Volleyball

First Team

Kelsey Patterson

Gadsden State CC

Basketball

Second Team

Kiamsha Jones

Gadsden State CC

Basketball

Second Team

Nicholas Looney

Gadsden State CC

Basketball

Second Team

Stephen Walker

Gadsden State CC

Tennis

Second Team

Macary Humphrey

Gadsden State CC

Basketball

Third Team

Tori Sanders

Gadsden State CC

Basketball

Third Team

Hunter Gay

Gadsden State CC

Tennis

Third Team

Annie Crump

Gadsden State CC

Volleyball

Third Team

Madison Shelby

Gadsden State CC

Volleyball

Third Team

Morgan Hudson

Gadsden State CC

Volleyball

Third Team

Morgan Newton

Gadsden State CC

Volleyball

Third Team

Taylor Hackett

Gadsden State CC

Volleyball

Third Team

Jagger Phillips

Jefferson State CC

Golf

Second Team

Malea Bowlin

Jefferson State CC

Golf

Second Team

Micah Robbins

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

First Team

Jackson Henderson

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

Second Team

Jonathan Palmer

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

Second Team

Parker Griffin

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

Second Team

Lindsey Fox

Lurleen B. Wallace CC

Softball

Second Team

John Henderson

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

Third Team

Koleman Powell

Lurleen B. Wallace CC

Baseball

Third Team

Madison Clayton

Lurleen B. Wallace CC

Basketball

Third Team

Elizabeth Powell

Lurleen B. Wallace CC

Softball

Third Team

Lydia Dillard

Lurleen B. Wallace CC

Softball

Third Team

Austin Garofalo

Marion Military Institute

Baseball

First Team

Carey Oakley

Marion Military Institute

Basketball

First Team

Phillip Goodwin

Marion Military Institute

Baseball

Second Team

Trenton Ray

Marion Military Institute

Baseball

Second Team

Anna Gresham

Marion Military Institute

Softball

Second Team

Justin Matthews

Marion Military Institute

Tennis

Second Team

Makenzie Ralston

Marion Military Institute

Tennis

Second Team

Jacob Phillips

Marion Military Institute

Baseball

Third Team

Lane Dickerson

Marion Military Institute

Baseball

Third Team

Sean Welsh

Marion Military Institute

Cross Country

Third Team

Michael Headley

Marion Military Institute

Golf

Third Team

Isaiah Polk

Marion Military Institute

Tennis

Third Team

Karen Yan

Marion Military Institute

Tennis

Third Team

Kelsey Draper

Northeast Alabama CC

Golf

Second Team

Adrianne Fox

Northeast Alabama CC

Golf

Third Team

Trevor Gibson

Northeast Alabama CC

Golf

Third Team

Christopher Carpenter

Shelton State CC

Baseball

First Team

Christopher Farquhar

Shelton State CC

Baseball

First Team

Randall Coxwell

Shelton State CC

Baseball

First Team

Margaret Robinson

Shelton State CC

Basketball

First Team

Erin Claborn

Shelton State CC

Softball

First Team

Haley Thorpe

Shelton State CC

Softball

First Team

Leslie Brogden

Shelton State CC

Softball

First Team

Alexander London

Shelton State CC

Baseball

Second Team

Austin Bohannon

Shelton State CC

Baseball

Second Team

Austin Kitterman

Shelton State CC

Baseball

Second Team

Ashton Hill

Shelton State CC

Softball

Second Team

Brady Johnson

Shelton State CC

Baseball

Third Team

Sawyer Walker

Shelton State CC

Baseball

Third Team

Cameron Jones

Shelton State CC

Basketball

Third Team

Dana Echols

Shelton State CC

Basketball

Third Team

Jordan LeNoir

Shelton State CC

Basketball

Third Team

Kendall Johnson

Shelton State CC

Basketball

Third Team

Baileigh Terry

Shelton State CC

Softball

Third Team

Bria Smiley

Shelton State CC

Softball

Third Team

Katheryn Clifton

Shelton State CC

Softball

Third Team

Savanah Langston

Shelton State CC

Softball

Third Team

Jacob Rich

Snead State CC

Baseball

First Team

Catlin Carter

Snead State CC

Basketball

First Team

Payton Youngblood

Snead State CC

Basketball

First Team

Kayleigh Powell

Snead State CC

Softball

First Team

Mary Patton

Snead State CC

Softball

First Team

Taiya Ponder

Snead State CC

Softball

First Team

Torie Garner

Snead State CC

Softball

First Team

Bailey Boman

Snead State CC

Tennis

First Team

Jessica Griffith

Snead State CC

Tennis

First Team

Meagan Moore

Snead State CC

Tennis

First Team

Rebekah Hill

Snead State CC

Tennis

First Team

Ginny Hester

Snead State CC

Volleyball

First Team

Jordyn Garmon

Snead State CC

Volleyball

First Team

Bailey White

Snead State CC

Softball

Second Team

Allie Jett

Snead State CC

Volleyball

Second Team

Lily Hawkins

Snead State CC

Volleyball

Second Team

Amos Willingham

Snead State CC

Baseball

Third Team

Austin Goode

Snead State CC

Baseball

Third Team

Jacob Bobo

Snead State CC

Baseball

Third Team

John Hartsfield

Snead State CC

Baseball

Third Team

John Strickland

Snead State CC

Baseball

Third Team

Riley Shaw

Snead State CC

Baseball

Third Team

Justin Murphy

Snead State CC

Basketball

Third Team

Tamia Willingham-King

Snead State CC

Basketball

Third Team

Chase Thompson

Snead State CC

Golf

Third Team

Ashlyn Benefield

Snead State CC

Softball

Third Team

Josie McDonald

Snead State CC

Softball

Third Team

Kayla Reid

Snead State CC

Softball

Third Team

Sheyanne Clements

Snead State CC

Softball

Third Team

Victoria Patterson

Snead State CC

Softball

Third Team

Erika Roman

Snead State CC

Tennis

Third Team

Gabrielle Bili

Snead State CC

Volleyball

Third Team

Mackenzie Buttram

Snead State CC

Volleyball

Third Team

Mary Kathryn Hunt

Snead State CC

Volleyball

Third Team

Christopher Reagin

Southern Union State CC

Baseball

First Team

Jeffrey Minge

Southern Union State CC

Baseball

First Team

Mark McGowin

Southern Union State CC

Baseball

First Team

Caroline Pope

Southern Union State CC

Softball

First Team

Hannah Oaks

Southern Union State CC

Softball

First Team

Beau Jones

Southern Union State CC

Baseball

Second Team

Robert Lively

Southern Union State CC

Baseball

Second Team

Shelby Wood

Southern Union State CC

Basketball

Second Team

Emily Glover

Southern Union State CC

Softball

Second Team

Hayden Claypool

Southern Union State CC

Softball

Second Team

Leslie Richey

Southern Union State CC

Softball

Second Team

Elysea Jackson

Southern Union State CC

Volleyball

Second Team

Jordan Briskey

Southern Union State CC

Volleyball

Second Team

Mackenzie Pennington

Southern Union State CC

Volleyball

Second Team

Tygenana Davis

Southern Union State CC

Volleyball

Second Team

Beau Healy

Southern Union State CC

Baseball

Third Team

Charles Byrd

Southern Union State CC

Baseball

Third Team

Raymond Martin

Southern Union State CC

Baseball

Third Team

Stephan Poplin

Southern Union State CC

Baseball

Third Team

Taylor Craven

Southern Union State CC

Baseball

Third Team

Emily Williams

Southern Union State CC

Basketball

Third Team

Malariah Ranson

Southern Union State CC

Basketball

Third Team

Ally Harris

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Amber Dempsey

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Hannah Sanders

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Maci Aikens

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Morgan Bradford

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Morgan Hollaway

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Sommer Sears

Southern Union State CC

Softball

Third Team

Breanna Nolan

Southern Union State CC

Volleyball

Third Team

Bridgette Johnson

Southern Union State CC

Volleyball

Third Team

Daniel Floyd

Wallace State CC - Dothan

Baseball

First Team

Peyton Millirons

Wallace State CC - Dothan

Baseball

First Team

Baylee Everson

Wallace State CC - Dothan

Softball

First Team

Evin Bibbs

Wallace State CC - Dothan

Softball

First Team

Mitch Mclendon

Wallace State CC - Dothan

Baseball

Second Team

Robert Logan

Wallace State CC - Dothan

Baseball

Second Team

Mackenzie Smith

Wallace State CC - Dothan

Softball

Second Team

Donnie Gleneski

Wallace State CC - Dothan

Baseball

Third Team

Jackson Greene

Wallace State CC - Dothan

Baseball

Third Team

Timothy Leno

Wallace State CC - Dothan

Baseball

Third Team

Schylur Edwards

Wallace State CC - Dothan

Softball

Third Team

Taylor Lane

Wallace State CC - Dothan

Softball

Third Team

Garrett Brown

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

First Team

Palmer Ford

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

First Team

Jada Golden

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

First Team

Madison Cater

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

First Team

Taylor Barkley

Wallace State CC- Hanceville

Cross Country

First Team

Anna Williams

Wallace State CC- Hanceville

Golf

First Team

Alysia Anderson

Wallace State CC- Hanceville

Softball

First Team

Jodie Farnetti

Wallace State CC- Hanceville

Softball

First Team

Emily Wilson

Wallace State CC- Hanceville

Tennis, Volleyball

First Team

Kati Thomas

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

First Team

Katie Edwards

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

First Team

Lexie Riggins

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

First Team

Austin Triplett

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

Second Team

Kolby Robinson

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

Second Team

Ahziala Wright

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Christopher Rollins

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Demarkus Lampley

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Geordan Walker

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Jerry Lwamba

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Maxwell Clark

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Miajah Bullock

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Michael Johnson

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Second Team

Brandon Blair

Wallace State CC- Hanceville

Cross Country

Second Team

Victor Bravo-Velaquez

Wallace State CC- Hanceville

Cross Country

Second Team

Anna Seahorn

Wallace State CC- Hanceville

Golf

Second Team

Hannah Burns

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Second Team

Katie Burden

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Second Team

Keeli Bobbitt

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Second Team

Caroline Gann

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Second Team

Courtlyn Barber

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Second Team

Kaylee Maddox

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Second Team

Maya Jones

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Second Team

James Henry

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

Third Team

Michael Hayes

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

Third Team

Tanner Rusk

Wallace State CC- Hanceville

Baseball

Third Team

Channing Gafford

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Third Team

Jonathan Andre

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Third Team

Karlie Hudson

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Third Team

Kevin Wharton-Price

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Third Team

Sydney Powell

Wallace State CC- Hanceville

Basketball

Third Team

Marquise Cobbs

Wallace State CC- Hanceville

Cross Country, Basketball

Third Team

Lauren Keplinger

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Madison Grant

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Megan Hill

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Morgan Weatherwax

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Sidney Edwards

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Tanner Robertson

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Taylor Goodpastor

Wallace State CC- Hanceville

Softball

Third Team

Tempie Ennis

Wallace State CC- Hanceville

Tennis

Third Team

Alexandra Wiggins

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Third Team

Hannah Simmons

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Third Team

Morgan Kyles

Wallace State CC- Hanceville

Volleyball

Third Team