Header Background Pattern
Header Shadow
Header Background
    coastal alabama-north bevill state bishop state calhoun central albama chattahoochee valley enterprise state coastal alabama-south gadsden state coastal alabama-east jefferson state lawson state l.b.wallace marion military northeast albama shelton state snead state southern union wallace state dothan wallacestate wccs
 

NJCAA awards 267 STUDENT-athletes for academic achievement

NJCAA awards 267 STUDENT-athletes for academic achievement

For the 2018-19 academic year, 267 student-athletes from the ACCC were awarded NJCAA honors for academic achievement.

Below is a listing of the three NJCAA Academic Student-Athlete Awards with the qualifying grade-point average for each honor:

First Team: 4.00 GPA
Second Team: 3.80-3.99 GPA
Third Team: 3.60-3.79 GPA

 

Carson Lindsey Bevill State Community College Baseball  First Team
Casey Kilgore Bevill State Community College Volleyball  Third Team
Davis Vails Bevill State Community College Baseball  Second Team
Jeffery White Bevill State Community College Baseball Second Team
Kaitlin Kelley Bevill State Community College Softball  First Team
Matthew Hill Bevill State Community College Baseball  Third Team
Ricki-Jill Burrough Bevill State Community College Volleyball  First Team
Shelby Morgan Bevill State Community College Softball  Second Team
Spencer Hughes Bevill State Community College Baseball  Third Team
Chance Davis Bishop State Community College Baseball  First Team
Chase Caffman Bishop State Community College Baseball  Second Team
Chase Davis Bishop State Community College Baseball  Second Team
Connor Nitterberg Bishop State Community College Baseball  Second Team
Faith Fantroy Bishop State Community College Basketball  Second Team
Jacob Smith Bishop State Community College Baseball  Second Team
Janeah Finney Bishop State Community College Softball  Second Team
John Staggs Bishop State Community College Baseball  Third Team
Kelly Adams Bishop State Community College Softball  First Team
Laura Cabana Bishop State Community College Softball  Second Team
Madison Thompson Bishop State Community College Softball  Second Team
Rev Lizbeth Alcantara Bishop State Community College Golf First Team
Richard Colson Bishop State Community College Baseball  Second Team
Tyler Rebber Bishop State Community College Baseball  First Team
Valerie Samuel Bishop State Community College Basketball  First Team
Caroline Parker Calhoun Community College Softball  Second Team
Jackson Landers Calhoun Community College Baseball  Second Team
Jackson Napier Calhoun Community College Golf  Third Team
Jonathan Coleman Calhoun Community College Baseball  First Team
Kalli Daniel Calhoun Community College Softball  Third Team
Maggie Covington Calhoun Community College Softball  Third Team
Mallorie Davis Calhoun Community College Softball  Second Team
Matilyn Kerr Calhoun Community College Softball  First Team
Trace Lentz Calhoun Community College Baseball  Second Team
Tyler Legere Calhoun Community College Baseball  Second Team
Bradley Stewart Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Brian Lindsay Central Alabama Community College Baseball  Second Team
Brooke Morgan Central Alabama Community College Softball  First Team
Caleb O'Toole Central Alabama Community College Golf  Second Team
Chase Driver Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Chelsea Parker Central Alabama Community College Softball  First Team
Connor Brooks Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Elizabeth Burns Central Alabama Community College Softball  Third Team
Harrison Fant Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Jack Poole Central Alabama Community College Golf  First Team
Kayli Hornsby Central Alabama Community College Softball  First Team
Lauren Phillips Central Alabama Community College Softball  Second Team
Michael Wurtz Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Morgan Bishop Central Alabama Community College Tennis  Third Team
Nathan Curtis Central Alabama Community College Baseball  Third Team
Sarah Rushing Central Alabama Community College Tennis  Second Team
Sierra Easterwood Central Alabama Community College Softball  Second Team
Victoria Mitchell Central Alabama Community College Softball  Third Team
Andrew Greckel Chattahoochee Valley Community College Baseball  Third Team
Ashley Langley Chattahoochee Valley Community College Softball  Third Team
Cade Evans Chattahoochee Valley Community College Baseball  Third Team
Dayana Chaney Chattahoochee Valley Community College Basketball  Third Team
Jack Lipson Chattahoochee Valley Community College Baseball  Second Team
Jordyn Gurley Chattahoochee Valley Community College Softball  First Team
Josiah Taylor Chattahoochee Valley Community College Baseball  Third Team
Rebekah Hobson Chattahoochee Valley Community College Softball  Second Team
Samantha Hilyer Chattahoochee Valley Community College Softball  First Team
Sayah Brooks Chattahoochee Valley Community College Basketball  First Team
Slade Gorman Chattahoochee Valley Community College Baseball  Third Team
Zachary Cable Chattahoochee Valley Community College Baseball  Second Team
Jessica Fuqua Coastal Alabama Community College - East Softball  First Team
Annaleigh Ash Coastal Alabama Community College - North Softball  Second Team
Caeleb Williams Coastal Alabama Community College - North Baseball  Third Team
Charlisa Wellington Coastal Alabama Community College - North Basketball  Third Team
Dalton Childs Coastal Alabama Community College - North Baseball  Third Team
Destiny Simpson Coastal Alabama Community College - North Basketball  Second Team
Jana Taylor Coastal Alabama Community College - North Softball  Second Team
Jessica Blackwell Coastal Alabama Community College - North Softball  Second Team
Lake Higdon Coastal Alabama Community College - North Baseball  First Team
Landon McDonald Coastal Alabama Community College - North Baseball  Third Team
Lane Powell Coastal Alabama Community College - North Baseball  Third Team
Makayla Shoots Coastal Alabama Community College - North Basketball  Third Team
Morgan Davison Coastal Alabama Community College - North Softball  Second Team
Morgan Marquis Coastal Alabama Community College - North Softball  Third Team
Naomi Finley Coastal Alabama Community College - North Softball  Third Team
Alexandria Watson Enterprise State Community College Softball  Third Team
Allyson Dady Enterprise State Community College Softball  Third Team
Devyn Butorac Enterprise State Community College Softball  First Team
Emily Cronk Enterprise State Community College Softball Third Team
Hayley Haggard Enterprise State Community College Softball  Third Team
Jamie Thrasher Enterprise State Community College Baseball  First Team
Kevin Tabb Enterprise State Community College Baseball  Third Team
Parker Warren Enterprise State Community College Baseball  Third Team
Robert Deloney Enterprise State Community College Baseball  Second Team
Sydnee Goodson Enterprise State Community College Softball  Second Team
Alex Ivey Gadsden State Community College Tennis  Third Team
Alexis Rich Gadsden State Community College Volleyball  First Team
Elijah Graham Gadsden State Community College Basketball  Third Team
Grace Nolen Gadsden State Community College Volleyball  First Team
Landon Johnson Gadsden State Community College Basketball  Second Team
Landry Bussey Gadsden State Community College Volleyball  First Team
Madelyn Massey Gadsden State Community College Volleyball  Second Team
Morgan Blalock Gadsden State Community College Basketball  First Team
Sloan Gartman Gadsden State Community College Tennis  First Team
Stephen Walker Gadsden State Community College Tennis  First Team
Taylor Hackett Gadsden State Community College Volleyball  Third Team
Taylor Spradley Gadsden State Community College Volleyball  Third Team
Brandon Raiden Lawson State Community College Baseball First Team
Joseph Kiel Lawson State Community College Baseball SecondTeam
Mekaila Hill Lawson State Community College  Volleyball Third Team
Monae Rowser Lawson State Community College Volleyball First Team
Stonewall Tate Lawson State Community College Baseball Second Team
Anna Vaughn Lurleen B. Wallace Community College Softball  First Team
Elizabeth Powell Lurleen B. Wallace Community College Softball  Second Team
Jonathan Palmer Lurleen B. Wallace Community College Baseball  First Team
Lainey Wells Lurleen B. Wallace Community College Softball  First Team
Lindsey Fox Lurleen B. Wallace Community College Softball  First Team
Madison Clayton Lurleen B. Wallace Community College Basketball  Third Team
Millicent Manring Lurleen B. Wallace Community College Softball  First Team
Parker Griffin Lurleen B. Wallace Community College Baseball  First Team
Sabrina Russell Lurleen B. Wallace Community College Softball  Third Team
Sarah Kidd Lurleen B. Wallace Community College Softball  Third Team
Anna Gresham Marion Military Institute Softball  Third Team
Christian Wright Marion Military Institute Baseball  Second Team
David Sweat Marion Military Institute Baseball  Third Team
Duncan McReath Marion Military Institute Baseball  Second Team
Garrett Ellis Marion Military Institute Baseball  Second Team
Haley McElroy Marion Military Institute Golf Second Team
Jacob Harris Marion Military Institute Baseball  Third Team
Jada Batiste Marion Military Institute Cross Country  Second Team
Josue Passius Marion Military Institute Basketball  Third Team
Linus McFarland Marion Military Institute Tennis  Second Team
Matthew Marfice Marion Military Institute Baseball  Third Team
Michael Rich Marion Military Institute Baseball  First Team
Morgan Gaither Marion Military Institute Softball  Third Team
Nathan Colegrove Marion Military Institute Baseball  Third Team
Nicholas Abbinanti III Marion Military Institute Cross Country  Second Team
Quavon Blackwood Marion Military Institute Basketball  Third Team
Quentin Llewellyn Marion Military Institute Tennis  Third Team
Robert Hood Marion Military Institute Golf  Third Team
Seth Harris Marion Military Institute Tennis  First Team
Zenen Cardenas Marion Military Institute Cross Country  Second Team
Aaron Shavers Northeast Alabama Community College Golf  First Team
John Dolberry Northeast Alabama Community College Golf  Second Team
Kelsey Draper Northeast Alabama Community College Golf Second Team
Ashton Hill Shelton State Community College Softball  Third Team
Bria Smiley Shelton State Community College Softball  Third Team
Christopher Farquhar Shelton State Community College Baseball  Third Team
Haley Thorpe Shelton State Community College Softball  First Team
Kayla Wyatt Shelton State Community College Softball  Third Team
Kelsey Self Shelton State Community College Softball  Third Team
Natalie Watkins Shelton State Community College Softball  First Team
William Langdon Shelton State Community College Baseball  Second Team
Amanda Noah Snead State Community College Volleyball  Second Team
Ashleigh Reaves Snead State Community College Softball  First Team
Bailey Boman Snead State Community College Tennis  First Team
Brady Gilbert Snead State Community College Baseball  Third Team
Caleb Floyd Snead State Community College Baseball  Third Team
Catlin Carter Snead State Community College Basketball  First Team
Christian Bolden Snead State Community College Basketball  Second Team
Clay Stearns Snead State Community College Baseball  Third Team
Drew Guffey Snead State Community College Baseball  First Team
Erika Roman Snead State Community College Tennis  First Team
Gracie Muncher Snead State Community College Volleyball  First Team
Griffin Johnson Snead State Community College Baseball  Second Team
Hannah Pritchett Snead State Community College Softball  First Team
Jacob Bobo Snead State Community College Baseball  Third Team
Jacob Rich Snead State Community College Baseball  Second Team
Jadia Gary Snead State Community College Volleyball  Third Team
Jasmine Branford Snead State Community College Basketball  Third Team
Jerreca Browning Snead State Community College Basketball  Third Team
Jessica Griffith Snead State Community College Tennis  Second Team
Jordyn Garmon Snead State Community College Volleyball  First Team
Justin Murphy Snead State Community College Basketball  First Team
Jy Lockridge Snead State Community College Baseball  Third Team
Kayleigh Rogers Snead State Community College Basketball  Third Team
Leeah Jackson Snead State Community College Softball  First Team
Mary Kathryn Hunt Snead State Community College Volleyball  Second Team
Mary Patton Snead State Community College Softball  Second Team
Meagan Moore Snead State Community College Tennis  First Team
Nathaniel Sanderson Snead State Community College Baseball  Second Team
Paige Norris Snead State Community College Volleyball  Third Team
Rebekah Hill Snead State Community College Tennis  Second Team
Rene Shipman Snead State Community College Volleyball  First Team
Ruby Dendy Snead State Community College Softball  Third Team
Tamia Willingham-King Snead State Community College Basketball  Third Team
Tiffani Schwaiger Snead State Community College Softball  Second Team
Tyler Pike Snead State Community College Baseball  Third Team
Victoria Patterson Snead State Community College Softball  Third Team
Ahmad Smith Southern Union State Community College Baseball  Second Team
Alexis Boykin Southern Union State Community College Basketball  First Team
Ally Harris Southern Union State Community College Softball  Third Team
Andrew Cronan Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Anna Hare Southern Union State Community College Softball  Second Team
Anna Wood Southern Union State Community College Volleyball  Third Team
Bailee Boyd Southern Union State Community College Volleyball  Second Team
Beau Jones Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Cade Willingham Southern Union State Community College Baseball  Second Team
Casey Baynes Southern Union State Community College Baseball  First Team
Elysea Jackson Southern Union State Community College Volleyball  Third Team
Haley Atchison Southern Union State Community College Softball  Third Team
Hannah Sanders Southern Union State Community College Softball  Third Team
Jeffrey Minge Southern Union State Community College Baseball  First Team
Joslyn Jones Southern Union State Community College Basketball  First Team
Kathryne Shoop Southern Union State Community College Softball  Third Team
Kelsey Farmer Southern Union State Community College Softball  Third Team
Kelsey Jaye Southern Union State Community College Softball  Second Team
Kenneth Jinright Southern Union State Community College Baseball  First Team
Lydia Marshall Southern Union State Community College Softball  Second Team
Maci Holloway Southern Union State Community College Basketball  Second Team
Mark McGowin Southern Union State Community College Baseball  First Team
McKensie Barnes Southern Union State Community College Volleyball  Second Team
Mitchell Rottier Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Rawlings Cooper Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Raymond Martin Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Savannah Sands Southern Union State Community College Softball  First Team
Victoria Brown Southern Union State Community College Softball  Third Team
William Jinright Southern Union State Community College Baseball  Second Team
William Phillips Southern Union State Community College Baseball  Third Team
Anna Poland Wallace Community College-Dothan Softball  First Team
Ariyon Hightower Wallace Community College-Dothan Softball  First Team
Brittany Carroll Wallace Community College-Dothan Softball  Third Team
Hannah Popwell Wallace Community College-Dothan Softball  First Team
Macy Crawford Wallace Community College-Dothan Softball  Second Team
Alexandria Wiggins Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  Second Team
Alysia Anderson Wallace State Community College-Hanceville Softball  First Team
Anna Mathis Wallace State Community College-Hanceville Basketball  First Team
Brennan McCollough Wallace State Community College-Hanceville Baseball  First Team
Britt Bowling Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Third Team
Callie Ryan Wallace State Community College-Hanceville Softball  Second Team
Chaney Phillips Wallace State Community College-Hanceville Softball  Second Team
Channing Gafford Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Third Team
Christopher Rollins Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Second Team
Clark Kinard Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Third Team
Conner Burks Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Third Team
Courtlyn Barber Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  Third Team
Drew Chilton Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Third Team
Garrett Brown Wallace State Community College-Hanceville Baseball  First Team
Griffin Morris Wallace State Community College-Hanceville Basketball  First Team
Hannah Ingram Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Henslee Brindley Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Second Team
Houston Wright Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Third Team
Jada Golden Wallace State Community College-Hanceville Basketball  First Team
Jerry Lwamba Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Second Team
Jordan Hollis Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  Second Team
Jordan McMeans Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Joshua Scott Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Third Team
Kaitlyn Doyle Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  First Team
Kaitlyn Wood Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Karlee Hale Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  First Team
Kate Kent Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  First Team
Katie Burden Wallace State Community College-Hanceville Softball  Second Team
Katie Edwards Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  Second Team
Keeli Bobbitt Wallace State Community College-Hanceville Softball  First Team
Kele Nelson Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Third Team
LaTrell Tate Wallace State Community College-Hanceville Basketball Third Team
Lauren Keplinger Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Lexie Riggins Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  First Team
Makenzie Boland Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  Third Team
Maxwell Clark Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Third Team
Maya Jones Wallace State Community College-Hanceville Volleyball  First Team
Meagan Schwieterman Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Miajah Bullock Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Third Team
Michael Johnson Wallace State Community College-Hanceville Basketball  Second Team
Morgan Weatherwax Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Riley McWaters Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Riley Wood Wallace State Community College-Hanceville Baseball  First Team
Sidney Edwards Wallace State Community College-Hanceville Softball  Second Team
Taylor Goodpastor Wallace State Community College-Hanceville Softball  Third Team
Trevor Houston Wallace State Community College-Hanceville Baseball  First Team
Ty Hill Wallace State Community College-Hanceville Baseball  Second Team
Zion Fluellen Wallace State Community College-Hanceville Basketball Third Team
Zion Williams Wallace State Community College-Hanceville Basketball  First Team


 

 

 

 

 

 

 

........